Start-Up - Co to jest i jak działa?

                              Start-Up


 

Co to jest Start-up i jak działa?

 

                                       „Pomysł jest niczym. Wykonanie wszystkim”.
 

W Polsce coraz więcej osób interesuję się zakładaniem firm typu Start-Up.

Najprościej mówiąc Start-Up to innowacyjne przedsięwzięcie biznesowe o wysokim potencjale wzrostu. Kluczową kwestią jest tutaj potencjał wzrostu. Wbrew powszechnej opinie Start-Up nie musi być absolutną innowacją w swojej branży (wiele z firm, które odniosły sukces to klony innych przedsiębiorstw), a raczej firmą, z której korzystać będą liczni użytkownicy i sukcesywnie zwiększającą zyski.


Pomysły na firmy to często własne obserwacje założycieli, którzy dotychczas pracowali w dużych korporacjach, klony istniejących przedsięwzięć lub całkowicie nowe pomysły, które rewolucjonizują daną branżę (przedsiębiorstwa Zero 2 One – jeśli dotychczas nie widziałeś pozycji P.Thiel'a o tym samym tytule – koniecznie ją zakup- to jedna z najlepszych
książek o biznesie jakie ostatnio wyszły).


                                                         "Biznes niezwiązany z Internetem to nie biznes.”
 
Młodych przedsiębiorcom internetowym sprzyja również zwiększająca się liczba osób korzystająca
z internetu. O ile w 2006 roku na świecie z internetu korzystało ok 400 mln ludzi, obecnie około
3 miliardów. To ponad czterokrotny wzrost liczby potencjalnych klientów. Stąd wśród młodych firm szczególnie popularnym modelem biznesowym jest SAAS (software as a service – ang. oprogramowanie jako usługa).


W zamian za miesięczną opłatę użytkownik uzyskuje dostęp do poszczególnych funkcji serwisu. Kolejnym plusem do rozwijania biznesu w sieci jest automatyzacja nizbędnych usług- dostęp do serwerów, hostingu, rejestracji domen oraz usług programistycznych jest obecnie dużo prostszy niż chociażby w 2000 roku kiedy powstawało wiele firm wyznaczających trendy w branży.

Rozwój Social-Media zmienił również sposób budowania marki firmy oraz możliwość jej szybkiej promocji.
Dotarcie w szybkim czasie do 20 000 osób nie jest już problemem.

Nowopowstające firmy stawiają najczęściej na nowe rozwiazania dla biznesu lub nowe usługi dla dużych zagranicznych firm z branży IT, medycyny i technologii. Ze zwględu na czas jaki upływa od momentu założenia działalności do czasu 100% rentowności firmy tego typu firmy potrzebują dosyć pokaźnych środkó na rozwinięcie działalności.


Młodzi przedsiębiorcy często błędnie starają się skopiować sukcesy firm typu Facebook, Google lub Twitter co często kończy się porażką. Projekty odnoszące sukces to przedsięwzięcia opieracjące się na przydatnych usługach dla osób prywatnych lub opierające się na statystyce (tzn przeliczeniu ile firm musi skorzystać z usługi serwisu aby był on rentowny i przynosił pokaźne zyski).

                                        „Niektórzy przedsiębiorcy narzekają na kryzys. Inni biją wtedy rekordy”
 

Finansowanie firm.

Istotną kwestią przy opracowywaniu firmy jest wybranie tzw modelu biznesowego, czyli prościej mówiąc sposobu w jaki firma udostępnia swoje usługi i czerpie zyski.

Ze względu na charakter działalności firmy tego typu potrzebują stosunkowo dużych nakładów na rozwój i funkcjonowanie, stąd normalną rzeczą jest, że przez pierwsze lata działalności często przynoszą straty.


W poczatkowej fazie działalności udziały w firmach typu Start-up obejmują prywatni inwestorzy (tzw. Business Angels) lub zewnętrzne fundusze (najczęściej w zamian za udziały w firmie inwestor pokrywa koszty działania firmy w przeciagu najblizszych kilku miesięcy lub lat).


W przeciwieństwie do tradycyjnych przedsiębiorstw w start-upach nie chodzi o jak najszybsze zarabianie pieniędzy, ale o rozwinięcie modelu biznesowego pozwalającego wykładniczo i skokowo rozwijać firmę i jej wartość. Firmy typu startup często błędnie uważa się za przeszacowane ponieważ porównuje się wartość firmy do jej obecnych przychodów. W praktyce taka firma potrafi jednak zwielokrotnić swoje zyski nawet 10 x w ciągu 2 lat.


Dobre Start-up'y są dostrzegane przez inwestorów, którzy sami wychodzą z inicjatywą ich dofinansowania. Najlepsze projektów trafiają na giełdę przeprowadzając IPO (initial public offer).


Internetowi milionerzy- budowanie biznesu online”.


 

Aby firma mogła się rozwijać kluczowe jest stworzenie odpowiedniego zespołu. W firmach typu Start-up najczęściej składa się on z teamu:

  • programista (lub inżynier) odpowiadający odpowiadający za technicznę pracę firmy,
  • projektant (odpowiadający za grafikę i interface użytkownika)
  • przedstawieciel handlowy (odpowiadający za kontakty z innymi firmami i klientami)


W przeciwieństwie do tradycyjnych firm atmofsera pracy w firmach Start-up jest dużo bardziej nieformalna stąd firmy te przyciągają dużo młodych osób z dużych korporacji. Dobry Start-up jest jednak zorientowany na wynik i sukcesywny rozwój.


Choć Start-up'y są przedsięzwięciami o bardzo dużym stopniu ryzyka historie kolejnych sukcesów oraz kolejne emisje giełdowe skutecznie zachęcają młodych przedsiębiorców do zakładania nowych firm. Zakładając biznes, który będzie w stanie obsługiwać kilkaset firm można zbudować bardzo atrakcyjny model przychodów.


Policz sam: jeśli zbudujesz model abonamentowy, gdzie 100 firm będzie Ci płacić 100 zł miesięcznie za usługę, daje to zysk brutto 10 000 zł miesięcznie, a w skali roku 120 000 zł.

Tak, to jest trudne. I opracowanie modelu i pozyskanie firm do współpracy. Ale to właście wyróżnia przedsiębiorców Start-up -robią rzeczy których unikają inni i budują swiętne firmy, dobrze się przy tym bawiąc.


Pokusa zarobienia milionów na przestrzeni kilku lat nadal silnie działa na wyobraźnie młodych osób. W Polsce i na świecie cyklicznie organizowane są imprezy gdzie młodzi twórcy wymieniają się pomysłami i pomagają sobie w rozwoju firm.


Zapraszamy Was do śledzenia działu „Konferencje” gdzie publikujemy infomacje o konferencjach dla biznesu. W naszym serwisie regularnie będziemy również opisywać przydatne programy do prowadzenia firmy w Internecie.

Dołacz do naszej społeczności na Facebook.com/BiznesTrader

Zespół Biznes-Trader.pl

Polecane

Reklama